Merkez Bankası’nın Sürpriz Olmayan Hamlesi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), politika faizini beklentiler dahilinde değiştirmeyerek yüzde 50 seviyesinde sabit tuttu. Bu karar, ekonomi çevrelerinde dikkatle takip edildi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu, Ağustos 2023 toplantısında önemli kararlar aldı. Kurul, politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını yüzde 50 seviyesinde sabit tutma kararı verdi.

Yapılan duyuruda, mayıs ayında aylık enflasyondaki zayıflama geçici bir kesintiye uğradığı belirtildi. Yakın dönem göstergelerinin, yurt içi talebin halen enflasyonist düzeyde olduğunu, ancak yavaşladığını teyit ettiği kaydedildi. Hizmet enflasyonundaki yüksek seyir, enflasyon beklentileri, jeopolitik riskler ve gıda fiyatları gibi faktörlerin enflasyonist baskıları canlı tuttuğu vurgulandı.

Kurul, enflasyon beklentileri ve fiyatlama davranışlarını yakından takip ettiğini bildirdi. Parasal sıkılaştırmanın krediler ve iç talep üzerindeki etkilerinin de yakından izlendiği belirtildi. Kurul, parasal sıkılaştırmanın gecikmeli etkilerini de göz önünde bulundurarak politika faizinin sabit tutulmasına karar vermekle birlikte, enflasyon üzerindeki yukarı yönlü risklere karşı ihtiyatlı duruşunu yineledi.

Açıklamada, aylık enflasyonun ana eğiliminde belirgin ve kalıcı bir düşüş sağlanana ve enflasyon beklentileri hedef aralığına yakınsayana kadar sıkı para politikası duruşunun sürdürüleceği vurgulandı. Enflasyonda belirgin ve kalıcı bir bozulma öngörülmesi durumunda ise para politikası duruşunun sıkılaştırılacağı kaydedildi.

Kredi ve mevduat piyasalarındaki beklenmedik gelişmeler halinde ise parasal aktarım mekanizmasının makroihtiyati adımlarla destekleneceği ifade edildi. Likidite gelişmelerinin yakından izlendiği ve gerektiğinde sterilizasyon araçlarının çeşitlendirilerek etkin kullanılacağı belirtildi.

Kurul, para politikası kararlarını, enflasyonun ana eğilimini geriletecek ve orta vadede yüzde 5 hedefine ulaştıracak koşulları sağlayacak şekilde alacağını bildirdi. Enflasyon ve enflasyonun ana eğilimine ilişkin göstergeler yakından takip edilecek ve fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda tüm araçlar kararlılıkla kullanılacak.

  • TCMB politika faizi kararı ne oldu?
  • TCMB politika faizi değişmedi mi?
  • TCMB faiz oranlarını sabit tuttu mu?
  • TCMB Haziran ayı faiz kararı nedir?
  • TCMB faiz oranlarını neden değiştirmedi?
  • TCMB’nin faiz kararının nedenleri nelerdir?
  • TCMB’nin faiz kararının piyasalara etkisi ne oldu?
  • TCMB’nin gelecekteki faiz adımları nasıl olacak?
  • TCMB’nin faiz kararı ekonomiyi nasıl etkileyecek?
  • TCMB’nin faiz politikası hakkında son gelişmeler neler?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir