Joe Biden vs Cumhuriyetçi Parti • Donald Trump

Büyük kapışma: ABD başkan adayları Joe Biden ve Donald Trump canlı yayında karşı karşıya geliyor!

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Joe Biden ve eski başkan Donald Trump, bu gece kasımda düzenlenecek başkanlık seçimleri için ilk kez televizyonda canlı yayında karşı karşıya gelecek. Trump ile Biden arasında gerçekleşecek bu tartışma hakkında bilmeniz gerekenleri sizler için derledik.

CNN’in ev sahipliğinde düzenlenen canlı yayın tartışması bu gece (27 Haziran) ABD saatine göre 21.00’de gerçekleşecek. İki taraf da 2020’den beri canlı yayında karşı karşıya gelmedi. Bu canlı yayın tartışması 2020’nin ardından iki adayın ilk kez karşı karşıya geleceği bir tartışma olacak.

Bu geceki tartışmada son söz Trump’ın olacak. Biden ise sahnenin sağ veya sol tarafında durup duramayacağını seçecek. Bir aday konuşurken diğer adayın mikrofonu kapalı olacak.

Bu geceki tartışmanın moderatörlüğünü CNN’den Jake Tapper ve Dana Bash üstlendi. CNN açıklamasında “moderatörlerin zamanı düzgün ayarlamak ve medeni bir tartışma için ellerindeki tüm araçları kullanacaklarını” söyledi.

Tartışma, CNN’in Atlanta Stüdyosu’nda olacak. Canlı olarak herhangi bir izleyici bulunmayacak.

Canlı yayının yaklaşık 90 dakika sürmesi bekleniyor. Hem Biden hem de Trump bir televizyon tartışmasına çıkma sözü daha verdi.

Seçimden önce gerçekleşecek o tartışmanın detayları henüz belli değil. Ancak ikilinin ikinci kez 10 Eylül’de karşı karşıya gelmesi bekleniyor. Tartışmaya ABC News ev sahipliği yapacak.

Başkan yardımcılarının televizyon tartışması 23 Temmuz veya 13 Ağustos’ta olacak.

Bu tartışmada neler bekliyoruz?

Hangi konular tartışılacak?

CNN bugünkü tartışmada hangi konuların konuşulacağına dair detaylı bir açıklama yapmadı. Ancak iki tarafın konuşabileceği olası konular arasında sınır güvenliği ve göçkürtaj hakkıTrump’ın tarihi sus payı davasıHunter Biden’ın davasıekonomi ve sağlık bulunuyor.

Biden’ın eski başkan Trump’ın tarihi sus payı davası hakkında konuşması bekleniyor. Öte yandan Biden hükümetinin sınır ve göç politikaları ABD’de son dönemde tartışılan konulardan biri. İki lidere de bu konu hakkında soru sorulması ihtimal dahilinde. Biden’ın oğlu Hunter Biden’ın yasadışı uyuşturucu satın alması nedeniyle ceza aldığı dava da konuşulacak gündemler arasında olabilir. Özellikle Trump, rakibini sıkıştırmak için bu gündemi açabilir.

Münazaranın gündemlerinden biri kesinlikle dış politika olacak. Hamas’ın 7 Ekim’de Aksa Tufanı Operasyonu ile İsrail’e saldırmasının ardından başlayan İsrail-Hamas Savaşı gündemi domine eden konular arasında olacak. Trump ve Cumhuriyetçiler çok uzun süredir Biden hükümetinin İsrail’e dönük dış politikalarını eleştiriyor.

Bu tartışmanın önemi ne?

İkili ilk kez bir canlı yayında karşı karşıya gelmiyor. Ancak bu sefer, koşullar iki taraf için de oldukça farklı. Trump ve Biden bu seferki karşılaşmalarında bir dönem boyunca başkanlık görevini yapmış iki siyasi olarak tartışmaya katılacak.

Öte yandan, bu tartışma Trump’ın sus payı davasında 34 suçlamadan hüküm giymesinin ardından katılacağı ilk münazara. Tartışmanın bir diğer önemi uzun süredir ABD’de tartışma yaratan Biden’ın yaş gündemi. Biden’ın yaşının görevi yapmasına engel olacağına dönük iddialar gündemdeyken başkanın bu tartışma performansı da seçmenler için belirleyici olacak gibi duruyor.

Anketlere göre iki lider arasında çekişmeli bir yarış var. Oy oranlarının birbirine yakın olduğu iki liderin bu tartışmadaki performansı seçim kampanyalarının belirleyicisi olacak gibi duruyor.

Bu canlı yayın tartışması ABD tarihinin gördüğü en erken seçim öncesi münazaralarından biri. Hem Cumhuriyetçi Parti hem de Demokrat Parti henüz resmi olarak adaylarını belirlemedi. Trump ve Biden’ın resmi aday olacağı neredeyse kesin.

Tartışmanın ABD genelinde ne kadar izleneceği merak konusu.

Daha önceki tartışmada neler olmuştu?

Trump ve Biden 2020’deki başkanlık yarışı sürecinde iki kez canlı yayında karşı karşıya geldi. O dönemlerde bu münazaralar hakkında akılda kalan tüm tartışmanın hakaretlerle dolu geçmiş olması.

Tartışmanın hakaretlerle dolu geçmesinin yanı sıra Chris Wallace’ın moderatörlüğünü yaptığı münazarada Wallace’ın tarafsızlığı sorgulandı. Trump’ın sözünü kesip sözü Biden’a veren, Biden’ın anlatmayı atladığı konuları ona hatırlatan bir moderatörlü tartışma yaşandı. Halbuki Wallace, münazara öncesi “Bu tartışma sırasında görünmez olacağım, hatta tartışmayı kimin yönettiğini dahi kimse bilmeyecek” dedi.

Wallace’ın münazarayı başlatmasından yaklaşık 12 dakika sonra iki taraf arasında gerginlik arttı, iki taraf da birbirlerine hakaret etti.

Adaylara sorulan sorular Yüksek Mahkeme’ye seçilen aday, Obamacare’in iptal edilme ihtimali, koronavirüs pandemisi, George Floyd’un bir polis memuru tarafından boğazı sıkılarak öldürülmesinin ardından gündeme tekrar gelen ırkçılık ve iklim kriziydi. Yaklaşık 20 dakika konuşulan pandemi gündemi, program boyunca en fazla tartışılan konu oldu.

Tartışma boyunca Trump, toplam 73 kez Biden’ın sözünü böldü. Biden tartışma sırasında 43 dakika konuştu, Trump ise 38 dakika.

Tartışmada nezaketi ilk bozan ve ABD’deki gazetelere manşet veren kişi Biden oldu. Trump’ı sıklıkla “palyaço ve yalancı” olarak nitelendiren Biden, tartışmanın ilerleyen saatlerinde “Çeneni kapa be adam!” sözüyle gündeme geldi.

Trump, moderatör Chris Wallace’ın “taraflı” moderasyonunu vurguladı, “Seninle mi yoksa Joe’yla mı tartışmak için buradayım belli değil” dedi. Tartışmanın bir kısmında ırkçılar ve beyaz üstünlükçülüğü de gündemdeydi. Trump, ülkedeki aşırı sağcı grupları kınamayı reddetti.

Trump ayrıca, “Size bir şey söyleyeceğim, birilerinin Antifa ve solla ilgili bir şeyler yapması gerekiyor” diye konuştu.

Anketler ne gösteriyor?

The New York Times’da 26 Haziran’da güncellenen son seçim anketine göre Trump yüzde 46 oy alırken Biden ise rakibinin hemen bir puan gerisinde.

Ayrıca sitede ülke genelinde yapılan başka anket araştırmaları da gösteriliyor. Bu anketlerin birçoğuna göre Trump rakibinden 1 ile 3 puan önde görünüyor.

Reuters/Ipsos’un kamuoyuyla paylaştığı ankete göre Trump, rakibi Biden’ın iki puan önünde görünüyor. Ankette sorulan “Bugün seçim olsaydı kime oy verirdiniz” sorusuna seçmenlerin yüzde 41’i Trump yanıtını verdi. Seçmenlerin yalnızca yüzde 39’u Biden’ı tercih ediyor. Ankete katılan katılımcıların yüzde 20’si henüz bir adayı tercih etmediklerini belirterek olası bir üçüncü adaya destek verebileceklerini söyledi.

En son yapılan başka bir ankete göre katılımcıların yüzde 10’u Trump veya Biden yerine pusulada bağımsız yarışan aşı karşıtı Robert Kennedy Jr.’a oy vereceklerini söylüyor. Reuters/Ipsos anketi de Kennedy’nin oy oranının değişmediğini gösteriyor.

Biden, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarına destek verdiği için partisindeki bazı gruplar tarafından da eleştiriye maruz bırakılıyor. Öte yandan Biden, çocuğu ilk kez bir suçtan hüküm giymiş başkan olarak tarihe geçti. Reuters/Ipsos anketi Hunter Biden’ın giydiği hükmün bazı seçmenlerde fikir değişikliği yarattığını gösteriyor. Ankete göre Hunter Biden’ın hüküm giymesi katılımcıların yüzde 80’inin oyunu değiştirmiyor.

Biden’ın yaşı, Trump’ın davaları…

Bir önceki seçim döneminde de bu seçim döneminde de gündeme damgasını vuran en önemli konulardan biri Biden’ın 81 yaşında olması. Biden sıklıkla kamuoyu önündeyken çeşitli gaflar yapıyor ve isimleri unutuyor. Birçok kişi bu gafları ve unutkanlığı başkanın yaşı nedeniyle gerçekleştiğini iddia ediyor.

Biden, ABD’de başkanlık yapan kişiler arasındaki en yaşlı isim. Biden’ın 82 yaşına girmesi ile bu tartışmalar artıyor ancak Trump 78 yaşında.

Üzerine konuşulan bir başka konu ise eski başkanın davaları. Eski başkan onlarca suçlamayla karşı karşıya. Halihazırda Trump, eski porno yıldızı Stormy Daniels’a yaptığı ödemeyi kayda geçirmemekle suçlandı ve mahkemede hüküm giydi.

Trump, Florida’daki evinde gizli dosyaları yasadışı bir şekilde saklamakla ve istendiğinde geri vermemekle suçlandı. Trump hakkında yürütülen “gizli belgeler” ve “6 Ocak Kongre baskını” soruşturmalarına özel yetkili uzman olarak atanan eski Başsavcı Jack Smith’in 9 Haziran’da duyurduğu 49 sayfalık ikinci iddianame, Ocak 2021’de Beyaz Saray’daki görevinden ayrılırken devlete ait “gizli belgeleri” yanında götürdüğü ve bununla ilgili federal incelemeleri engellediğiyle ilgili 40 suçlamayı içeriyor.

Suçlamalar arasında Trump’ın yardımcısı ve çalışanlarına Mar-a-Lago’daki malikanesinden çıkan gizli belgelerle ilgili güvenlik kamerası görüntülerini silmesi talimatını vermesi, başkalarını bunu yapmaya teşvik etmesi ve gizli bir ulusal güvenlik belgesini gizlilik yetkisi olmayan kişilerle paylaştığına yönelik iddialar yer aldı.

Trump hakkında açılan üçüncü dava, 1 Ağustos’ta Washington DC Bölge Mahkemesi’ne sunulan 45 sayfalık iddianameyle duyuruldu.

Trump hakkında dört yeni suçlamanın yer aldığı iddianame, 2020 başkanlık seçimi sonuçlarını kendi lehine değiştirme girişimine ilişkin yürütülen “6 Ocak Kongre baskını” soruşturmaları kapsamında hazırlandı.

Kaynak: CBS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir